10% rabatu przy zamówieniach powyżej 200 zł (poza przecenami)
 
 
 
Godziny otwarcia księgarni: od wtorku do niedzieli 12:00–20:00
 
 

Jerzy Gajdziński: Golgota narodów. Opowieść o życiu w łagrach i ucieczce z Workuty

Dostępność: brak towaru
Cena: 69,90 zł 69.90
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Wyd. 2 uzup.

Spisanie tych wspomnień i ujawnienie światu mechanizmów nieludzkiego, sowieckiego systemu, który autorowi zabrał młodość i zdrowie, a milionom innych odebrał życie, stało się życiową misją autora.

"Golgota narodów" to przejmujące, zbeletryzowane wspomnienia młodego Polaka, który w maju 1940 roku wpadł w ręce NKWD przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy rumuńskiej. Miał wtedy 15 lat. Usiłował przedostać się do Francji, do formującego się tam Wojska Polskiego. Kolejne 7 lat spędził w różnych więzieniach i łagrach na terenie ZSRR. Najpierw jako nieletni w koloniach karnych, później w straszliwych obozach pracy niewolniczej i zagłady. Jego gehennę zakończyła udana ucieczka z Workuty – rzecz powszechnie uznawana za niemożliwą do dokonania.

Książka zaskakuje niezwykle plastycznym, niemal fotograficznym, opisem życia w sowieckich obozach koncentracyjnych. Jednocześnie ukazuje ogrom cierpień zadanych milionom niewinnych ludzi przez zbrodniczy system komunistyczny. Nie jest to jednak sucha i monotonna relacja. Akcja toczy się szybko i ma swoją dramaturgię.  Jak twierdzi większość dotychczasowych czytelników – książka wciąga i trudno się od niej oderwać. Równolegle do opisu własnych przeżyć i obserwacji autor przybliża czytelnikowi historyczne i polityczne tło zjawisk i wydarzeń, których ofiarą padli nie tylko Polacy, ale wszystkie narody zamieszkujące ogromne obszary Europy i Azji „uszczęśliwione dobrodziejstwami” rewolucji socjalistycznej i władzy Stalina.

Spisanie tych wspomnień i ujawnienie światu mechanizmów nieludzkiego, sowieckiego systemu, który autorowi zabrał tylko młodość i zdrowie, ale milionom innych odebrał życie, stało się życiową misją Jerzego Gajdzińskiego.  Bez wątpienia, właśnie poczucie tej misji wzmocniło jego wolę przetrwania i ucieczki z Syberii. Pierwszy rękopis wspomnień skonfiskował mu Urząd Bezpieczeństwa podczas aresztowania w 1950 roku. Po wyjściu z peerelowskiego więzienia autor odtwarzał je ostrożnie, ukrywając w leśnych skrytkach kolejne, napisane rozdziały. Praca została ukończona w drugiej połowie lat 80. Dzieło było jednak zbyt obszerne (ponad 1000 stron maszynopisu) jak na możliwości druku w wydawnictwach podziemnych. Tylko „Kultura Niezależna” (nr 40) opublikowała jeden rozdział wspomnień. Autor zmarł wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tekst uległ rozproszeniu. Pierwsza część znajdowała się w ręku jego syna, druga była w posiadaniu współpracowników podziemnego wydawnictwa „Przedświt”, które kilka lat wcześniej próbowało książkę wydać. W rezultacie wspomnienia zostały przygotowane do druku i wydane przez Fundację Jakobstaf dopiero w 2021 roku. Niestety w bardzo małym nakładzie, bo tylko 200 egzemplarzy. Książka została przyjęta bardzo dobrze i mimo ceny jej skromny nakład rozszedł się całkowicie. Obecnie przygotowywane jest wydanie drugie uzupełnione o ikonografię ilustrującą opisywane realia.   

Recenzje:

Polskie Radio 24 "Poczytnik": Golgota Narodów „Poczytnik” 05.12.2021 Polskie Radio 24; Link bezpośrednio do podcastu.

Do Rzeczy Nr 01/457 z 9 stycznia 2022 r. - Krzysztof Masłoń "Gułag po polsku". Link do wydania internetowego

Szczegóły

Autor Jerzy Gajdziński
Redakcja Tomasz Dolecki, Marek Gajdziński, Magdalena Jędzrejewska-Pyrzanowska
Wydawca Fundacja Jakobstaf!
Miejsce wydania Warszawa
Rok 2020
Ilość stron 791
Dodatki Indeksy
Oprawa twarda
ISBN 978-83-964371-1-2
EAN 9788396437112
Format 170 x 240 mm

Opinie o książce (2)

5 grudnia 2021

Wspaniała książka , napisana świetnym językiem , którą dosłownie się pochłania , a nie czyta. Polecam wszystkim osobom interesującym się tematyką zsyłek, syberii, II wojny światowej. Niesamowita historia, niesamowity główny bohater. Książka jest dośc droga , ale na pewno warta każdej złotówki

24 kwietnia 2022

Właśnie skończyłam po paru dniach zarywania nocy na czytaniu. Niesamowita książka! Czyta się jak powieść elizy orzeszkowej! Barwne opisy przyrody i dramat łagiernika, bez epatownia nadmiernym , sensacyjnym okrucieństwem. Az żal , ze nie ma kolejnej części o polskim więzieniu… I ta niewiarygodna opatrzność boża nad tym człowiekiem. Lektura obowiązkowa dla dzisiejszych zwolenników lewicy opartej na ideologii marksizmu-leninizmu. Wspaniała książka!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl