Kresowego Pokucia początek. Ormianie, tom 1

Dostępność: brak towaru
Cena: 75,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna:

75.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Ta popularnonaukowa książka jest w całości udokumentowanym źródłowo, bogato ilustrowanym studium dziejów Ormian na Pokuciu, zwłaszcza mieszkańców Stanisławowa, od połowy XVII wieku do drugiej połowy wieku XIX. Autorka nie sili się na skomplikowane analizy i rozważania tak chętnie snute przez historyków. Dyskretnie odsuwa szybę swojego wehikułu czasu, pozwalając dostrzec to, co w trakcie naukowych dysput często umyka wzrokowi – życie codzienne. Podczas lektury przed oczami staje korowód barwnych obrazów i dźwięków. Spośród gęstych tumanów kurzu dostrzegamy stada ryczących wołów pędzonych od mołdawskiej granicy i jadący w przeciwną stronę sznur skrzypiących wozów karawany kupieckiej, zmierzającej po wschodnie towary do Imperium Osmańskiego. Z oddali widać uchodźców ze zdobytego przez wojska osmańskie Kamieńca, którzy po tułaczce po bałkańskiej części Imperium Osmańskiego postanowili osiąść w tym pogranicznym rejonie. W dni targowe słychać gardłowe krzyki kupców zachwalających swoje towary, wyzwiska rzucane podczas kłótni. Autorka pokazuje nam kantor kupiecki i warsztat rzemieślniczy, zaprasza nas do obejrzenia ormiańskiego wesela i stypy, prowadzi nas przed oblicze sądu ormiańskiego, pozwalając przyjrzeć się błahym i poważnym sporom. Pozwala wszystkiego dotknąć, wszystko poczuć, zasmakować.

Swoją opowieść Monika Agopsowicz kończy w momencie, w którym zaczyna się jej pierwsza książka „Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska” (2014; II wydanie ukazało się w 2023) – w świecie dworków, w których Ormianie pędzili, zdawałoby się, monotonny ziemiański żywot. Ostatnie karty niezwykłej gawędy są dla czytelników stacją, na której mogą przesiąść się do drugiego wehikułu jadącego w kierunku kresowego Pokucia przełomu XIX i XX wieku” (z „Przedmowy autorstwa Marcina Ł. Majewskiego).

Książka zawiera 22 tablice genealogiczne, literaturę przedmiotu, indeksy: osób i geograficzny. Jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie wydawcy. Na stronie internetowej www.agopsowicz.pl są drzewa genealogiczne z książki, przedmowa i recenzje, zapowiedzi spotkań autorskich.

Publikacja otrzymała Nagrodę „Przeglądu Wschodniego” XXX Edycja w kategorii „Popularyzacja Problematyki Wschodniej”.

Szczegóły

Autor Monika Agopsowicz
Redakcja Klaudia Król
Wydawca Księgarnia Akademicka
Miejsce wydania Kraków
Rok 2022
Ilość stron 452
Dodatki Ilustracje, słowniczek, summary, indeksy
Oprawa twarda
ISBN 978-83-8138-750-7
EAN 9788381387507
Format 160 x 245 mm

Opinie o książce (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl