Lord Cotbury. Harcmistrz Rzeczypospolitej Stanisław Sedlaczek

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 49,90 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
49.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Wydawca: -
Kod produktu: 5ACA-693F9
Pin It

Opis

Autor: Marian Miszczuk

Staraniem ZHR i ArchiwumHarcerskie.pl udało się zakończyć prace nad monumentalną biografią jednego z najwybitniejszych instruktorów harcerskich w historii – Stanisławie Sedlaczku.

Książka jest przede wszystkim efektem wieloletniej pracy Autora – znanego historyka harcerstwa, hm. Mariana Miszczuka. Tom liczący 430 stron, obejmuje cały życiorys bohatera biografii i zawiera ponad 200 ilustracji, w dużej mierze unikatowych i nigdy nie publikowanych, pochodzących m.in. z archiwum rodziny Sedlaczków, udostępnionego przez jego kustosza hm. Marka Wojdana ze Świebodzina oraz innych archiwów, kolekcjonerów i miłośników historii harcerstwa.

Z informacji na okładce przygotowanej przez hm. Marka Popiela, redaktora naczelnego „Skauta” tarnowskiego:

Stanisław Marian Sedlaczek to jeden z ośmiu Harcmistrzów Rzeczypospolitej i najwybitniejszych działaczy ruchu harcerskiego w pierwszym jego trzydziestoleciu. Wstąpił do polskiego skautingu w 1913 roku i pozostał wierny temu ruchowi do tragicznej śmierci w obozie Auschwitz w roku 1941. W latach 1915–1919 był Naczelnikiem Harcerstwa na Rusi i w Rosji i już wtedy stał się dla wielu osób niekwestionowanym autorytetem. W niepodległej Polsce pełnił funkcje Naczelnika Głównej Kwatery Męskiej ZHP (1919–1921 oraz 1925–1931), wiceprzewodniczącego ZHP (1921–1926) a w czasie okupacji Naczelnika Harcerstwa Polskiego (1939–1941). Jako twórca i wieloletni redaktor „Harcmistrza” oraz „Wiadomości Urzędowych”, a także autor, tłumacz oraz redaktor licznych publikacji dotyczących ruchu harcerskiego wpływał znacząco na kształt harcerstwa męskiego. Stanisław Sedlaczek był postacią wielowymiarową, a przy tym prawdziwym tytanem pracy. Pozostawił kilka ważnych książek, m.in.: Szkoła harcerzaDrogowskaz harcerskiBibliografia harcerskaRocznik harcerski 1928Przeglądy i pokazy harcerskieHarcerstwo na Rusi i w RosjiGeneza harcerstwa i skautingu, kilkanaście broszur i kilkadziesiąt artykułów w prasie harcerskiej i pedagogicznej.

Nowe źródła wskazane w książce przez dr. Mariana Miszczuka pozwoliły lepiej opisać losy, dorobek i dzieło Stanisława Sedlaczka. Istotną warstwą informacyjną jest ogromny zestaw ilustracji – w większości nigdy nie publikowanych. Książka doskonale przybliża czytelnikom tę zasłużoną dla Polski i Harcerstwa postać.

Autor jest historykiem specjalizującym się w najnowszych dziejach Polski, szczególnie w historii Skautingu i Harcerstwa polskiego. Jest autorem szeregu książek biograficznych: Jan Rossman pseudonim „Wacek”Zbigniew Adolf Heidrich 1899–1983Kapiszewscy. Saga o losach polskiej inteligencji, Ignacy Płonka i jego system zastępowy, Życie na przekór. Wacław Błażejewski 1902–1986. Jest także autorem kilku haseł w Polskim słowniku biograficznym oraz kilkudziesięciu biogramów zamieszczonych w Harcerskim słowniku biograficznym, t. 2–5.

Szczegóły

Redakcja Jarosław Błoniarz
Wydawca Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Miejsce wydania Warszawa
Rok 2021
Ilość stron 430
Dodatki Bibliografia, indeksy, ponad 200 ilustracji
Oprawa twarda
ISBN 978-83-87899-26-4
EAN 9788387899264
Format 170 x 240 mm

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o książce (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl